Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Zemke: Propagandowy prestiż bez konkretów

dodano ponad 2 tygodnie temu, 2017-09-25 w kategorii: Ludzie

Antoni Macierewicz w czwartek został przyjęty przez sekretarza obrony USA Jamesem Mattisem. To była jego pierwsza wizyta w Pentagonie. Jak pan ją ocenia?

Ta wizyta miała przede wszystkim pokazać, że minister Antoni Macierewicz ma dobre, robocze kontakty z sekretarzem obrony USA. Obaj politycy spotkali się już wcześniej przy okazji wizyt w Kwaterze Głównej NATO. Jednak do dłuższej wymiany zadań między nimi nie dochodziło. To już zaczęło wyglądać dziwnie, tym bardziej że wielu ministrów obrony z państw europejskich zdążyło się już wcześniej z Mattisem spotkać. Kontakty na tym poziomie powinny być rutyną, a obecne świętowanie i propagandowe ogrywanie tej wizyty świadczy o tym, że było to jednak coś nadzwyczajnego.

Z czego wynikała tak długa zwłoka w dwustronnych kontaktach?

Amerykanie, jak zakładam, mają na tyle sprawne attachaty i służby specjalne, że sekretarz obrony wiedział o tym, jaka jest sytuacja w Polsce, jaka jest kondycja polskiej armii oraz jakie są relacje na linii prezydent – minister obrony. To zapewne miało wpływ na to, iż tak długo zwlekano z wysłaniem zaproszenia.

Dobrze jednak, że w końcu do tej wizyty doszło. Choć do niedawna takie kontakty dwustronne między sekretarzem obrony USA i szefem polskiego MON były traktowane jako coś normalnego. W ostatnich dwóch latach jednak zamarły.

Jaki jest wydźwięk wizyty ministra Macierewicza w Pentagonie?

Brak konkretów każe nam przypuszczać, że to spotkanie miało przede wszystkim wymiar polityczno-propagandowy. Polityka to piękna sztuka, lecz nie może być sztuką dla sztuki, musi przynosić wymierne, realne efekty. A tu już jest znacznie gorzej…

Czytaj cały wywiad z Januszem Zemke w portalu Onet.pl, kliknij tu.Komentarze

Wydarzenia

 • 400 000 podpisów pod projektem ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne

  wczoraj o 16:45

  - Dla nas to jest swojego rodzaju konsekwencja, przez całą historię SLD walczyliśmy o prawa kobiet, zarówno te reprodukcyjne, jak i seksualne – powiedziała Małgorzata Kossakowska, przedstawicielka SLD w komitecie „Ratujmy Kobiety”.czytaj więcej»

 • SLD na Kongresie Świeckości

  wczoraj o 14:38

  W trakcie odbywającego się w dniach 21-22 października w Warszawie Kongresu Świeckości czynny udział wzięli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prof. Danuta Waniek wygłosiła wykład pt. „Ideologia narodowa, a Kościół Katolicki”, prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska wzięła udział w paczytaj więcej»

 • Liberadzki: Kawa z fusami, czyli po turecku

  wczoraj o 11:12

  „Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii”… Nie czuję się z tym dobrze. Mam wrażenie, że wypowiadając te słowa, w tak zdecydowanym zresztą tonie, pan prezydent przybił pieczęć z orłem w koronie pod tymi wszystkimi wyrokami, które spadły na turecką demokrację..czytaj więcej»

 • Gawkowski: Sztafeta PO zgubiła pałeczkę już na starcie

  wczoraj o 10:18

  - Kiedy słuchałem wystąpienia Grzegorza Schetyny, to miałem wrażenie, iż wystartował w długodystansowej sztafecie, która na samym początku zgubiła pałeczkę, ponieważ okazało się, że nie może jej przejąć prezydent stolicy – Krzysztof Gawkowski skomentował nieobecność Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas oczytaj więcej»

 • Senyszyn: Dzisiaj najważniejsze jest to, aby poszkodowany wrócił do zdrowia

  wczoraj o 09:51

  - Jeżeli my nie będziemy prowadzić żadnej narracji, to pozostanie tylko ta PiS-owska narracja, iż jest to człowiek niezrównoważony psychicznie, i że nie wiedział co robi – odniosła się prof. Joanna Senyszyn do sprawy samopodpalenia pod Pałacem Kultury i Nauki, które miało miejsce w czwartek 19 paźdzczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.